Explore related topics

For calm, balance and self-care: the benefits of lavender essential oil

Selection of massage oil products on a purple backround
Think lavender’s just for nans? Think again. Lavender oil may help you relax, feel calmer and refresh your space – here’s how to use it safely, every day

Our top picks

Expertly sourced

Miaroma Lavender Pure Essential Oil 10ml
4.68

Miaroma

Miaroma Lavender Pure Essential Oil 10ml

3 for 2 Mix & Match

£6.80

Vegan

Dr Organic Lavender Pure Essential Oil 10ml
4.71

Dr Organic

Dr Organic Lavender Pure Essential Oil 10ml

Save up to 1/2 Price

£5.24

£7.49

Organic

Tisserand Lavender Organic Pure Essential Oil 9ml
4.65

Tisserand

Tisserand Lavender Organic Pure Essential Oil 9ml

£11.50

Explore related topics

What’s lavender oil?

Lavender essential oil is extracted from the plant’s fragrant purple flowers using steam distillation1 – releasing its signature scent and evoking memories of sun-drenched fields in Provence. With its soothing floral aroma, lavender’s been used for centuries in aromatherapy, soaps, candles and even honey. Today, it’s one of the most loved essential oils for relaxation, sleep and everyday wellbeing.


Looking to bring a little ritual to your every day? Try adding lavender oil to your routine by adding a few drops to a diffuser to scent your space or spritzing a pillow mist onto your bedding before sleep – no yoga mat or meditation app required.

So, what are the potential benefits of lavender oil?

It may support relaxation

Lavender oil is widely used as a natural sleep aid. Research as to whether lavender oil is beneficial for sleep is still ongoing, however, some people may find the act of inhaling lavender oil a relaxing ritual before they settle down for bed.2,3 That’s why it’s often found in pillow sprays or diffusers, to help create a calm bedtime routine.
 

It may ease tension and low mood

Lavender oil may help support emotional wellbeing. Some studies suggest it has the potential to ease your mood when used in aromatherapy, so why not try it in a diffuser on days you need a little lift?4
 

It’s great for a relaxing home environment

Using lavender oil in a diffuser can help set a peaceful mood. Many people enjoy its scent while working, meditating or winding down at the end of the day. It’s often used in blends for relaxation and relief.
 

Is lavender oil safe?

Pure essential oils should never be applied directly and undiluted to the scalp and skin or bath as they can lead to irritation, burns and skin damage. Please dilute properly, read warnings and follow instructions provided on the product label carefully before use.


Never ingest essential oils – as even small amounts can be harmful. It’s not suitable for babies or young children unless advised by a healthcare professional. Those with asthma or sensitive skin should consult a doctor first.5 Lavender oil may also increase your skin’s sensitivity to the sun.

Miaroma A Relaxing Night’s Sleep Pillow Mist 100ml

With valerian

Miaroma

£11.00

£110.00/1 l

Spritz, snuggle and snooze

Dinner, quick shower and you hit the hay while your brain's still whirring. Sound familiar? Maybe it's time to add a moment of relaxation into your routine. Enter this dreamy mist from Miaroma, designed to stimulate the senses and create an atmosphere you actually want to settle down in. Lavender pairs with orange, cedarwood and valerian oils for a truly cosy blend. Spritz around your bedroom or onto your pillow, then wind down with a book or gentle tunes for a while. ZZZs incoming...

 
Breathe Pulse Point Oil - Frankincense & Lavender

Handy for travelling

Margaret Dabbs London

£19.00

£1900.00/1 l

Roll into relaxation

Consider this your pocket-sized companion for unwinding. This Pulse Point Oil combines lavender with jojoba, frankincense and peach kernel oils for a quick boost of aromatherapy wherever you go. Think travelling, at work or when you just need a soothing scent. Gently roll the oil onto your pulse points, including your temples, neck, wrists, behind the ears and inner elbows. Breathe deeply and enjoy the aroma.

 
Tisserand Real Calm MoodFix Mist 100ml

Body and room spray

Tisserand

£13.00

£130.00/1 l

Your happy place, in a bottle

Say hello to a classic trio: lavender, bergamot and patchouli. This mix of bright citrus, floral undertones and forest notes might just transport you to your favourite spot in nature... mentally, at least. Spray around your space and enjoy some time to yourself.

 
Sleep & Stress Relief Aromatherapy MoodRoller - Chill

Eight essential oils

Moods

£35.00

£2333.33/1 l

A moment of CHILL

You'll want to take this stylish bottle everywhere you go – CHILL looks like a sleek perfume, so no one need know you're feeling stressed. Well-known combo lavender, chamomile and patchouli create a balancing scent with complementary notes of jasmine, basil and more. Roll onto pulse points and exhale deeply when you need a mini reset.

 
Miaroma A Relaxing Night’s Sleep Body Oil 100ml

Nourishing oil

Miaroma

£9.00

£90.00/1 l

Massage and unwind at home

Massage is the ultimate way to wind down. Pair your next pamper night with Miaroma's A Relaxing Night's Sleep oil, a blend of lavender, orange, cedarwood and valerian root oils. Warm the oil between your palms and gently massage into the skin for a spa-style treatment that'll help ground the senses.

 

Our favourite lavender oils

Miaroma Lavender Pure Essential Oil 10ml

Expertly sourced

Miaroma

£6.80

£680.00/1 l

Lavender oil to bring calm to your night

Lavender fans, this one’s for you. This calming classic from Miaroma is expertly distilled to deliver a soft, soothing scent that helps ease you into your evening. With its comforting floral aroma, it’s perfect for creating a peaceful, sleep-ready space. To settle your senses, add a few drops to your diffuser before bed or mix with a carrier oil before swirling into your bath for some pre-bedtime calm. Want to switch up the mood? Pair with clary sage or geranium for a soft, rounded blend that’s all about serenity.
 
Dr Organic Lavender Pure Essential Oil 10ml

Vegan

Dr Organic

£7.49

£5.24

£524.00/1 l

Lavender oil to balance and restore

Feeling a bit out of sorts? Reach for Dr Organic’s lavender oil – an aromatic all-rounder that brings a moment of balance when you need it most. Vegan and 100% pure, this essential oil is ideal for re-centring your mood during busy weeks. For a calming ritual, vapourise six to eight drops in your diffuser or burner. For bath time balance, dilute four to six drops in a base oil and stir into warm water. Looking for a gentle but citrus-inspired blend for your home? Lavender pairs beautifully with chamomile or lemon oil for a fresh, grounded feel.
 
Tisserand Lavender Organic Pure Essential Oil 9ml

Organic

Tisserand

£11.50

£1277.78/1 l

Lavender oil for soothing aromatherapy

Crafted from organically grown lavender and packed with spa-like scent, this oil from Tisserand is a relaxing staple. Its powdery floral aroma brings emotional reassurance and is ideal for winding down after a long day. Use six to eight drops in your fave diffuser to create a calm corner in any room. Prefer a bathtime ritual? Blend with a carrier oil and add a few drops to your water for a sumptuous soak. 

Top tip: Combine with bergamot or patchouli to give your relaxation routine an uplifting yet calming balance.
 

Lavender oil FAQs

How do you make lavender oil from the plant?

There are several different ways to make lavender oil. Commercial companies often use a process called steam distillation, which involves putting the lavender into a container called a still, boiling water under the lavender and collecting the oil vapour.

However, you can make smaller batches of lavender oil at home by putting dried lavender into an airtight container and submerging them in a carrier oil. Seal the lid tightly and place it in a warm spot for a few weeks.

 

Is lavender oil safe?

Lavender oil must be used properly to keep it safe for use. Never apply pure, undiluted essential oils to your skin or in a bath as they can lead to irritation, burns and skin damage. Dilute them properly with a carrier oil, read warnings and follow instructions provided on the product label carefully before use.

Never ingest essential oils as even small amounts can be harmful. They’re not suitable for babies or young children unless advised by a healthcare professional and those with asthma or sensitive skin should consult a doctor first.5

 

The final say

Lavender oil is like a little bottle of calm. Whether you’re winding down for bed or creating a peaceful sanctuary at home, this gentle essential oil has plenty of potential. Just remember to dilute it, follow product instructions and read warnings before use and enjoy the ritual. 

Want more relaxing tips? Check out our guide to natural sleep remedies and discover the best essential oils for relaxation, stress and everyday self-care.

Disclaimer – This article provides informational advice and is not a substitute for medical care. Working with experts for accuracy, we take great care to ensure the information is up-to-date and relevant. However, you should always consult your GP or healthcare professional before using supplements or alternative products, particularly if you have medical conditions or are under supervision. Pure essential oils should never be applied directly and undiluted to the scalp/skin or bath as it can lead to irritation, burns and skin damage. Please dilute properly, read warnings and follow instructions provided on the product label carefully before use.

Sources

1. Cavanagh HM, Wilkinson JM. Biological activities of lavender essential oil. Phytother Res. 2002;16(4):301–8. 
2. Lillehei AS, Halcon LL. Effect of inhaled essential oils on sleep. J Altern Complement Med. 2014;20(6):441–51. 
3. Koulivand PH, Khaleghi Ghadiri M, Gorji A. Lavender and the nervous system. Evid Based Complement Alternat Med. 2013;2013:681304. 
4. Kasper S, Gastpar M, Müller WE, et al. Lavender oil in generalised anxiety disorder. Int J Neuropsychopharmacol. 2010;13(5):713–20. 
5. Posadzki P, Alotaibi A, Ernst E. Adverse effects of aromatherapy. Int J Risk Saf Med. 2012;24(4):195–205.
 
Related to this article
Sign up for exclusive offers

Plus, get expert advice to support your health & wellness straight to your inbox when you sign up to Holland & Barrett emails.